USG

 

USG, czyli badanie ultrasonograficzne, to metoda diagnostyki obrazowej, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego narządu. W trakcie tego szczegółowego badania można wykryć nawet najdrobniejsze zmiany. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Diagnozuje schorzenia wielu różnych narządów.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej

badanie należy wykonywać na czczo

w dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Simetigast Forte 1 kapsułkę wieczorem i 1 kapsułkę rano w dniu badania lub Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek (środek odgazowujący – dostępny w aptece bez recepty)

co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody niewielką ilość, małymi porcjami starając się przy tym unikać nadmiernego połykania powietrza

nie należy też żuć gumy ani palić papierosów

pacjenci przyjmujący leki – powinni leki przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem

pacjenci z tendencją do wzdęć – poza w/w zaleceniami, powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem

USG tarczycy Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy.

Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

USG układu moczowego

Badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego). Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian. Aby spełnić te warunki, pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny co ilość wypitych płynów. Prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala również ocenić prostatę, w przeciwnym wypadku gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach. Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

NZOZ Neuromedyka wykonuje badania USG :

ciąży przez powłoki brzuszne

ciąży transwaginalne ocena rozwoju ciąży

echo serca kolorowym dopplerem

ginekologiczne przez powłoki brzuszne

ginekologiczne transwaginalne

jamy brzusznej

jąder

krtani

nadgarstka

nerek

prostaty

sutków (piersi)

szyi

ślinianek tarczycy

układu moczowego