ALERGOLOG

 

Alergolog to lekarz specjalizujący się w alergologii – dziedzinie medycyny, która zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób wywoływanych przez alergeny. Alergeny to substancje powszechnie występujące w środowisku, takie jak pyłki, roztocza, pleśń, niektóre składniki pokarmowe, metale, konserwanty, sierść zwierząt itd., które mogą wywołać reakcję uczuleniową. Zachodzi ona na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na kontakt z obcą substancją. Zadaniem alergologa jest, poprzez wywiad z pacjentem i zlecenie odpowiednich badań, ustalenie przyczyny alergii oraz wdrożenie odpowiedniego schematu leczenia.

Alergia może być wywołana przez:

alergeny wziewne – substancje, które wdychamy razem z powietrzem, np. kurz i wszystko co wchodzi w jego skład (pyłki, szczątki roślin, zwierząt, pleśń, roztocze), ziarna pyłków roślin, zarodniki grzybów pleśniowych;

alergeny pokarmowe – występujące w produktach spożywczych substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Substancje, które po spożyciu wywołują reakcję alergiczną, np. mleko krowie, jaja, orzechy, soja, pszenica itd.

alergeny kontaktowe – wywołują reakcję uczuleniową po zetknięciu ze skórą, np. metale (chrom, nikiel), tworzywa sztuczne, barwniki, substancje zapachowe, konserwanty;

leki – najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen, ketonal), antybiotyki, leki stosowane do anestezji (znieczulenia).

Do alergologa przychodzimy, kiedy:

napady kichania,

wodnisty katar,

łzawienie oczu,

przekrwienie spojówek,

świąd nosa.

Specjalista może pomóc również sytuacji, gdy odczuwamy niepokojące objawy po spożyciu określonego produktu albo zetknięciu się z daną substancją. Wówczas może pojawić się: świąd skóry, wysypka, bąble, duszności, nudności, biegunki.

Jakie choroby leczy alergolog ?

Są to wszystkie choroby o podłożu alergicznym, m.in.:

astma alergiczna,

kaszel alergiczny,

katar sienny (alergiczny nieżyt nosa),

angina alergiczna,

pokrzywka alergiczna,

demografizm,

alergie pokarmowe

alergiczne zapalenie zatok,

alergiczne zapalenie ucha,

alergiczne zapalenie spojówek.