KABINA PUVA

 

Puva jest metodą, która wykorzystuje leczenie działania światła UVA. W celu zwiększenia działania UVA na skórę przyjmuję się przed naświetlaniem tabletki z tzw. psoralenami (np. Oxoralen lub Geralen). Metodę PUVA stosuje się jako jedną z metod leczenia w takich chorobach jak:

łuszczyca

bielactwo

atopowe zapalenie skóry i wielu innych.

Naświetlanie przeprowadza się zazwyczaj 3 x w tygodniu, co drugi dzień. Leczenie trwa od kilku tygodni do wielu miesięcy w zależności od rodzaju i nasilenia zmian na skórze oraz szybkości ich ustępowania.

Przygotowanie do badania

Pacjent jest zobowiązany do poinformowania lekarza o :

wszystkich swoich chorobach i przyjmowanych lekach

wszystkich wcześniejszych naświetleniach

nadwrażliwości na słońce nowotworach skóry, które wystąpiły w przeszłości u pacjenta i u najbliższych członków rodziny

każdym nowym leku, który zaczął przyjmować w trakcie naświetleń pacjentka natychmiast informuje o podejrzeniu ciąży (ciąża i karmienie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do leczenia metodą PUVA)

– Tabletki Geralen (Oxsoralen) przyjmuje się na ok. 2 godz. (1 godz.) przed planowanym naświetlaniem w dawce zaleconej przez lekarza. Występujące niekiedy po tabletkach nudności można zmniejszyć przyjmując lek z posiłkiem.

-Przez kilka godzin przed naświetlaniem nie powinno się smarować skóry kremami leczniczymi ani kosmetycznymi. Jeżeli lekarz zaleci stosowanie kremu dermatologicznego przed naświetlaniem, pacjent nakłada krem DOKŁADNIE na te okolice ciała, które zalecił lekarz.

-Sugeruje się zasłanianie znamion barwnikowych. Proszę zapytać lekarza, które znamiona kwalifikują się do zasłonięcia.

-W przypadku utrzymania się rumienia (oparzenia) po ostatnim naświetleniu, pacjent jest zobowiązany poinformować o tym pielęgniarkę dermatologiczną przed wejściem pod lampę.

-Lekarz ogląda pacjenta zazwyczaj, co trzy kolejne naświetlenia. Lekarz może ustalić inne terminy kontroli dermatologicznej.

Naświetlanie

-W kabinie UVA pacjent bezwzględnie chroni oczy przed promieniowaniem UVA specjalnie do tego przystosowanymi okularami. Sugeruje się też zamknięcie oczu w czasie naświetlania.

-Wskazane jest stosowanie na twarz kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

-Pod lampę wchodzi się w bieliźnie (najlepiej jasnej, bawełnianej). Postępowanie po naświetlaniu

-Po zażyciu tabletek (Geralen, Oxsoralen) każdy pacjent musi przez ok. 8 godz chronić skórę i oczy przed wpływem światła słonecznego. Kontakt ze światłem słonecznym (nawet w dzień pochmurny) może grozić poważnym oparzeniem skóry. W dniu przyjęcia tabletech, aż do zachodu słońca należy:

nosić okulary przeciwsłoneczne chroniące przed światłem UV

chronić skórę od światła słonecznego poprzez:

unikanie miejsc nasłonecznionych, noszenie gługich rękawów, długich spodni, stosowanie kremów z filtrem SPF powyżej 14. Bezwględnie przeciwwskazane są solaria, które emitują promienie UV.

-Po naświetleniu pacjent natłuszcza skórę w domu kremem natłuszczającym (kosmetycznym lub zaleconym przez dermatologa).

Uwagi ogólne

Do natychmiastowych, rzadkich działań niepożądanych PUVA, o których należy powiadomić pielęgniarkę należą:

-rumień utrzymujący się dłużej niż 48 godz po ostatnim naświetleniu

-powstanie nowych zmian skórnych.

Do efektów odległych w przypadku długotrwałych naświetleń lub nie przestrzegania w/w zasad należą:

..zaburzenia okulistyczne

..objawy fotostarzenia skóry (zmniejszenie elastyczności i wysuszenia skóry, przebarwienia)

..nowotwory skóry (zwłaszcza kolczystokomórkowy)

..podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych.

W celu uniknęcia objawów niepożądanych kurację metodą PUVA prowadzi się pod stałą kontrolą lekarza dermatologa i pielęgniarki dermatologicznej oraz z okresową kontrolą lekarza okulisty!