USG, czyli badanie ultrasonograficzne, to metoda diagnostyki obrazowej, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego narządu. W trakcie tego szczegółowego badania można wykryć nawet najdrobniejsze zmiany. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Diagnozuje schorzenia wielu różnych narządów.
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej
badanie należy wykonywać na czczo
w dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Simetigast Forte 1 kapsułkę wieczorem i 1 kapsułkę rano w dniu badania lub Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek (środek odgazowujący – dostępny w aptece bez recepty)
co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody niewielką ilość, małymi porcjami starając się przy tym unikać nadmiernego połykania powietrza
nie należy też żuć gumy ani palić papierosów
pacjenci przyjmujący leki – powinni leki przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem
pacjenci z tendencją do wzdęć – poza w/w zaleceniami, powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem
USG tarczycy Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy.
Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.
USG układu moczowego
Badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego). Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian. Aby spełnić te warunki, pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny co ilość wypitych płynów. Prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala również ocenić prostatę, w przeciwnym wypadku gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach. Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).