Skip to content
Aby przekonać się, co cię uczula, trzeba wykonać testy alergiczne. Ich wynik pozwala też ocenić stopień nasilenia alergii. Przedstawiamy rodzaje testów na alergię: testy skórne, testy z krwi, testy prowokacyjne.
Testy skórne polegają na naniesieniu na przedramię lub plecy kropli alergenu (np. substancji uzyskanej z pyłków traw) i nakłuciu skóry. Jeśli po 15–20 minutach pojawi się zaczerwienienie i bąbel, świadczy to o uczuleniu. Podstawowy zestaw zawiera 15–20 alergenów, ale może też być indywidualnie modyfikowany w zależności od potrzeb. Aby zmniejszyć liczbę ukłuć, u dzieci stosuje się często tzw. panele tematyczne, np. mieszanki drzew, traw, a gdy potwierdzi się uczulenie, np. na drzewa wczesne, wówczas robi się testy szczegółowe.
Testy z krwi pozwalają oznaczyć przeciwciała IgE dla głównych alergenów pyłkowych, roztoczowych, pleśniowych, zwierzęcych. Najczęściej wykonuje się je dzieciom poniżej 3. roku życia oraz osobom, które mają tak silną alergię, że muszą brać cały czas leki antyhistaminowe (7–14 dni przed testami skórnymi trzeba je odstawić). Wskazaniem są nasilone zmiany skórne oraz rozbieżności między wynikiem testów skórnych i wywiadem.
Testy prowokacyjne najczęściej stosuje się przy wyborze terapii odczulającej. Do nosa rozpyla się alergen (przykłada nasączony wacik), a następnie ocenia, co uczula najbardziej.